Len žiadna nuda cez prestávky

| autor: Lucia Masnicová
aktivity

Tento rok sme na TEDxBratislava o malý kúsok skrátili bloky a predĺžili prestávky, pretože počas prestávok sa napĺňa jeden z nosných pilierov TEDx podujatí – networkovanie. Pre náš tím sú však dôležité aj prestávkové aktivity, ktorými sa snažíme priniesť niečo nové, zaujímavé, zábavné a tiež sa do nich snažíme zakomponovať aj to networkovanie.

Práve takou aktivitou bol guličkový bazén, do ktorého si mali sadnúť dvaja, ideálne cudzí ľudia, vyloviť si kindervajíčko a navzájom si odpovedať na otázku v ňom ukrytú. Otázky typu: “Kedy si sa naposledy cítili výnimoční?”, “Aká by bola prvá vec, čo by si vyskúšali, keby ste zrazu boli nesmrteľní?” alebo “Čo je vám najviac ľúto, že ste neurobili?” dali možnosť spoznať nielen cudzích ľudí, ale aj priateľov, len z trochu inej stránky.

Ako znejú vzájomne dotyky si mohli návštevnici vyskúšať na hudobnej lavičke. Hrala, keď sa ľudia na nej sediaci navzájom dotýkali. Inšpirovali sme sa a zrealizovali lavičku na základe tejto stránky. Je to jednoduché, zostrojte si takú aj sami.

Zaujímavé prepájanie ľudí pripravil aj náš partner Zľava dňa. Mohli ste vypísať kupón na 100 %-nú zľavu na čokoľvek, čo môžete poskytnúť. Napríklad, že niekoho naučíte piecť Sacherovu tortu, alebo ponúkate odvoz do Žiliny po podujatí. Kupóny sa pripevnili na nástenku a ktokoľvek si ich mohol zobrať.

Kreatívne duše sa mohli zrealizovať pri aktivite Martinusu. Napísať dobrú haiku, navyše ak musí byť na tému nášho tohtoročného claimu Festival. Tú najlepšiu vytvorila Jana Dologová.

Trochu zručnosti bolo potrebnej pri tvorbe vlastného kaleidoskopu, ktorú zabezpečilo Úžasné Divadlo Fyziky.

Zmysly si návštevníci mohli potrénovať hneď na niekoľkých miestach. Kognitívny kútik miatol špeciálnymi okuliarmi oči.

A sci-fi vyzerajúcimi slúchadlami uši.

Chuťové bunky preverili chalani z Herbert sirupy. Uhádnuť trojkombináciu z jazmínového čaju, mladých výhonkov (ihličia) smreku a mäty sa súce nepodarilo nikomu, ale sirupy si svojich víťazov aj tak našli.

Trojica zo Sušienkova síce robí sušienky, ale asi by ste si na nich nepochutili. Sú totiž určené psom. CEO Suši preverovala psích milovníkov, či vedia, aké jedlo je pre ich domácich miláčikov dobré a čo im môže uškodiť.

Náš ďalší partner Pixel Federation priniesol Oculus Rift, na ktorom motorike účastníkov dávala zabrať na parádnej húsenkovej dráhe.

Okrem toho priniesol Pixel aj hru, kde dvaja ľudia museli spolupracovať. Kým jeden hopkal s panáčikom na obrazovke prostredníctvom dance padu, druhý banánom a pomarančom ovládal panely, ktorých sa panáčik nesmel dotknúť.

Lahôdkou pre milovníkov grafiky bola reálna tvorba počítačových postáv priamo na stanovišti Pixel Federation.

Ovplyvniť trochu podobu Bratislavy mohli návštevníci hlasovaním o tom, čo bude v obnovenej záhrade Prügerka.

Tento rok sme chceli byť aj trochu ekologickejší, a tak sa všetok gastronomický odpad spracoval po podujatí v kompostéri. V SND sme mali jeden malý elektrický kompostér s kompostom v procese.

Aby účastníkom ostal aj obrazový dôkaz, že boli na TEDxBratislava, mohli využiť našu fotostenu, kde mohli aj napísať svoju myšlienku hodnú šírenia. Fotostenu sme si vyrobili sami. Najprv sme sa toho báli, ale nakoniec sme zistili, že je to veľmi jednoduchá a lacná záležitosť. Koberec, plastové tabule, fixky a usmievaví návštevníci zabezpečili perfektné fotky.

Chceli sme podporiť zdieľanie fotiek, tak sme mali v priestore aj tri obrazovky Enplug, kde fotky zazdieľané s hashtagom #TEDxBAsk boli hneď vidieť.

Kto chcel byť slávny, mohol sa nechať odfotiť aj na titulku .týždňa.

Pravú festivalovú aktivitu zabezpečil Curaprox. Hádzaním do terča mohli diváci získať rôzne produkty dentálnej hygieny.

S prvým rečníkom Robom Šarinom súvisela aktivita, ktorú spomenieme ako poslednú. Posunkový jazyk učila spolu s nepočujúcimi deťmi Agata Blahutová Čermáková. Naučiť sa pár fráz alebo svoje meno v posunkovom jazyku snáď pomôže tomu, že keď nabudúce stretneme nepočujúceho, namiesto odvracania sa si s ním trochu pokecáme.

Po skončení oficiálneho programu sme si pre divákov spolu s Rytmikou pripravili bubnovačku. Keďže nám počasie prialo, konala sa vonku pred SND. Skúsení hudobníci nás učili hrať na djembe a iné perskusie. Tento jeden rytmus dokonale zavŕšil náš deň plný inšpirácie a aktivít.

Lucia Masnicová

Zobraziť články od Lucia Masnicová